تاثیر LED رشد گیاه بر روی سلامت انسان

در پی افزایش روز افزون استفاده از تکنولوژی ال ای دی، برای کاربردهای متفاوت نورپردازی از جمله ال ای دی رشد گیاه، این سوال به وجود می آید که آیا این لامپ ها تاثیری در سلامت انسان در مقایسه با سایر لامپ های سنتی دارد یا خیر؟

تفاوت ویژگی های این گونه لامپ ها از قبیل نوع رنگ و درخشندگی از جمله دلایل به وجود آمدن این پرسش می باشد.

ابتدا باید بدانیم نور چه صدمه ای به بدن انسان می تواند بزند؟

اولین نکته این است که قرار گرفتن در معرض هر نور شدید، صرف نظر از منبع آن، به دلیل اثرات فتوبیولوژیکی و ... ممکن است به چشم و پوست انسان صدمه بزند.

طول موج های کوتاه با انرژی بالا نور آبی (400nm تا 500nm) یا همان نور ماورابنفش که در خورشید نیز هست توانایی صدمه زدن به شبکیه چشم و یا اختلال در ساعت خواب بیولوژیکی بدن را دارند. نگاه کردن به منابع نور متمرکز و شدید نیز از دیگر عوامل زیان بار برای بدن انسان می باشد. به طور مثال نگاه کردن به آسمان هیچ گونه خطری برای چشم انسان نداشته در حالیکه نگاه مستقیم به خورشید می تواند صدمات برگشت ناپذیری ایجاد نماید.

به طور کلی همیشه می بایست از نگاه کردن به هر گونه منبع نور به خصوص در فواصل نزدیک اجتناب کرد. البته عملا هیچ کس زمان قابل توجهی را به یک منبع نور شدید نگاه نمی کند. به طوریکه عکس العمل طبیعی انسان در مواجهه با منابع نور شدید بیان گر این مساله می باشد (بسته شدن یا برگرداندن زاویه دید از منبع نور)

همواره به یاد داشته باشید:

چشم انسان به گونه ای طراحی شده است که با نور ببیند، نه اینکه به نور نگاه کند.

یعنی اینکه تمامی منابع نوری حتی صفحه موبایل، تلویزیون و... می تواند برای چشم انسان مضر باشد.

بررسی لامپ های LED رشد گیاه:

همانند سایر تکنولوژی های روشنایی، لامپ های رشد گیاه نیز از نظر سلامت فتوبیولوژیکی مطابق با استاندارد EN-62471 (استاندارد ایمنی فتوبیولوژیکی و سیستم های روشنایی) مورد سنجش قرار گرفته است. در این استاندارد طیف وسیعی از نور، از امواج حرارتی مادون قرمز تا امواج ماورابنفش در محدوده 200nm تا 3000nm مورد بررسی قرار می گیرد.

بر اساس بررسی های انجام شده مطابق با این استاندارد در افرادی که مدت زمان طولانی و مکرر در معرض چنین منابع نوری قرار می گیرند احتمال آسیب دیدگی وجود دارد. لازم به ذکر است که این استاندارد احتمال مضر بودن را گوشزد می کند و نه قطعی بودن آن را و بسته به نحوه ی استفاده این منابع نوری ممکن است هرگز هیچ گونه خطری نداشته باشد.

هنگامی که بینایی انسان مبنای بررسی قرار می گیرد چیزی که اغلب فراموش می شود این است که منابع نوری سنتی هیچگونه کاربردی در باغبانی نداشته و به طور کلی نور مصنوعی برای بهره برداری انسان طراحی و ساخته شده است در صورتیکه LED های رشد گیاه به طور اختصاصی برای بهره وری گیاهان طراحی شده اند. این چنین است که این گونه منابع به چشم انسان کمی عجیب به نظر می آید.

LED های رشد گیاه می توانند به طور واقعی طیف گسترده ای از نور را تولید کرده به این معنی که تمامی رنگ های طیف نور را شامل شده حتی طیف نوری که با چشم انسان قابل رویت نیست، مشابه نور خورشید.

در این گونه از لامپ ها نور تولید شده از طیف نور سفید تا صورتی ملایم به چشم آمده و کار کردن در زیر این نور مطلوب بوده و تشخیص رنگ گیاهان به سادگی امکان پذیر می باشد.

روش های ارزان تری که برخی از تولید کنندگان از آن استفاده می کنند نیز وجود دارد که از ترکیب نور ال ای دی های قرمز، آبی و سفید ایجاد می شود. در این روش نور صورتی قوی و با درخشندگی بالا تولید شده برای چشم انسان نیز زننده است.

بنابراین ممکن است انواعی از این لامپ ها در گروه بدون خطر و یا کم خطر قرار گرفته و برخی برای استفاده مضر باشند. پس باید در هنگام تهیه این محصولات به موارد ذکر شده دقت کرد و ترجیحا محصولات مورد نیاز خود را از تولید کنندگان معتبر تهیه نمود.

چشم یک عضو پیچیده است که به طور طبیعی بهترین تلاش خود را برای جبران شرایط مختلف نوری انجام می دهد . طیف نور تولیدی LED های رشد گیاه ممکن است برای انسان طبیعی نباشد. اگر از یک محیط رشد گیاه با نوردهی LED به محیطی با نور طبیعی تغییر مکان دهید، طبیعتا برای تطبیق چشم با محیط جدید بینایی شما تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید این مساله امری کاملا طبیعی بوده و نباید به عنوان آسیب قرار گرفتن در معرض نور LED رشد گیاه در نظر گرفته شود.

به طور کلی در خصوص منابع نور LED آن چیز که حائز اهمیت است رعایت کلیه استانداردها، مقررات و دستور عمل های مربوطه در تمامی مراحل طراحی، تولید، نصب و استفاده بوده و در پایان می توان گفت از لحاظ تاثیر بر سلامت انسان ال ای دی های رشد گیاه دارای ویژگی های مشابه با سایر فن آوری های روشنایی می باشند.

ترجمه و تالیف: مهندس مهتا طرفه

منابع:  valoya.com   ec.europa.eu

فروشگاه لوازم الکترونیک الکتروهایپر مشهد به عنوان اولین مرکز تخصصی ال ای دی رشد گیاه در کشور درصدد می باشد تا با ارائه  انواع ال ای دی رشد گیاه و با در نظر گرفتن کیفیت عالی، قیمت مناسب و استانداردهای لازم، بهترین خدمات را به مشتریان عزیز عرضه نماید.


لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس دفتر فروش :  2-37052400-051

مشاوره : 09155050073