ال ای دی هایپر, بلاگ

لامپ رشد گیاه چیست و چه کاربردهایی دارد

لامپ رشد گیاه بر روی گونه ای گیاه برای رشد کردن

گیاه برای رشد خود نیاز به سه عامل نور، آب و خاک کافی دارد. امروزه استفاده از گل و گیاه در خانه‌های آپارتمانی بسیار باب شده است. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که بسیاری از این گیاهان نور کافی خورشید را دریافت نمی‌کنند. به همین منظور است که لامپ رشد گیاه ساخته شده تا این میزان نور جبران شود. برخی از چیزهایی که گیاه برای رشد خود از نور خورشید دریافت می‌کند، در نور این لامپ‌ها قرار دارد. در این مقاله قصد داریم به توضیح ویژگی‌های لامپ‌های LED برای گیاه بپردازیم.

لامپ های رشد گیاه در یک گلخانه در حال نور دهی به گیاهانلامپ رشد گیاه چیست؟

برخی از افراد گمان می‌کنند که گیاهان مخصوص آپارتمان و داخل خانه نیازی به نور ندارند و به‌راحتی و بدون وجود آن رشد می‌کنند. ممکن است برای زیبایی خانه‌تان از گیاهان مختلفی استفاده کرده اما هیچ مقدار از رشد آن‌ها را مشاهده نکرده باشید. باید گفت زمانی که به گیاه نور نرسد شاید خراب نشود، اما رشدی هم نخواهد داشت. لامپ رشد گیاه به این دلیل ساخته شده است که با استفاده از آن به رشد بهتر گیاه خود کمک کنید.

دیده می‌شود که برخی از افراد گیاهان خود را در کنار پنجره قرار می‌دهند. ممکن است این نوری که از پنجره وارد خانه می‌شود برای گیاه کافی نباشد. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که نور لامپ‌های LED که در خانه وجود دارد برای رشد گیاه موثر است. باید گفت نور این لامپ‌ها ساخته شده که دید ما انسان‌ها راحت‌تر انجام شود. این نور در مقایسه با نوری که برای رشد گیاه استفاده می‌شود، دارای منابع انرژی موردنیاز گیاه نیست.

برای ساخت لامپ رشد گیاه LED های متفاوتی به کار برده می‌شود که حتی رنگ نور آن هم فرق دارد. طیف، قدرت و طرح نوری که برای گیاه استفاده می‌شود هم با نوری که ما انسان‌ها استفاده می‌کنیم تفاوت دارد. لامپ رشد گیاه برای ساخت فتوسنتز استفاده می‌شود. لامپی که برای گیاه استفاده می‌شود باید در زاویه‌ای قرار گیرد که همانند نور خورشید به آن تابیده شود. این نور باید در نزدیک گیاه و در بالای آن قرار گیرد تا گیاه بتواند بیشترین میزان جذب را داشته باشد.

تابش یک لامپ led رشد گیاهنحوه کارکرد لامپ رشد گیاه

کارکرد این لامپ همانند کارکرد خورشید است که گیاه را تغذیه می‌کند و موادی که برای انجام فتوسنتز و داشتن برگ‌های سبز نیاز دارد را به آن می‌دهد. از این لامپ می‌توان استفاده‌های دیگری هم علاوه‌بر رشد گیاهان آپارتمانی کرد. اگر می‌خواهید در خانه خود سبزی بکارید و باغچه‌ای ندارید، می‌توانید بذر آن را درون گلدان‌های کوچک قرار دهید تا رشد کند. این سبزی‌ها هم برای رشد نیاز به نور کافی دارند. اگر داخل خانه‌تان نور کافی ندارید می‌توانید از لامپ رشد گیاه استفاده کنید.

استفاده از این نور باید به نحوی باشد که برای گیاه، زیاد یا کم نباشد. میزان استفاده از این نور برای هر نوع گیاه تفاوت دارد. برخی گیاهان نیاز به نور بیشتری برای شاخ‌وبرگ‌دادن دارند. می‌توان این مبحث را کلی درنظر گرفت که در این صورت باید بگوییم حداقل میزانی که هر گیاه به نور نیاز دارد، در روز 8 تا 10 ساعت است. کارکرد این نورها به شکلی است که انرژی‌های موجود در نور خورشید را به گیاه می‌دهند.

همان‌طور که گفته شد، محل قرارگیری این لامپ‌ها برای رشد گیاه باید در بالای آن باشد. اهمیت این موضوع به این دلیل است که گیاهان به هر سمتی که نور به آن‌ها تابیده می‌شود، مایل و خم می‌شوند. اگر این نور را در یک سمت از گیاه خود قرار دهید، خواهید دید که گیاه کج رشد می‌کند.

تابش های لامپ رشد گیاه از جنس ledچرا لامپ رشد گیاه را از LED می‌سازند؟

لامپ رشد گیاه دارای ویژگی‌هایی است که آن را از انواع دیگر نورهایی که برای گیاهان استفاده می‌شود متمایز کرده است. این نوع از نور برای رشد گیاه، به تازگی ایجاد شده و تکنولوژی جدیدی پشت آن است. برخی از لامپ‌های رشد گیاه از خود حرارتی تولید می‌کنند که سبب پوسیدگی گیاه می‌شود. این نوع از چیپ LED این مشکل را ندارند و نور آن‌ها دقیقا همانند نور خورشید است. نوری که به گیاه برای رشد آن تابیده می‌شود، در این نوع از لامپ‌ها دارای رنگ‌های مختلف است.

این نورها سبب رشد بهتر گیاه می‌شوند که در رنگ‌های قرمز و آبی هستند که در مجموع رنگ بنفش را تشکیل می‌دهند. اگر گیاهی که در خانه نگهداری می‌کنید از نوعی باشد که گل بدهد، با استفاده از این نوع لامپ خواهید دید که فرآیند گل‌دهی آن درست سر موقع رخ خواهد داد.  لامپ‌های رشد گیاه به دلیل فواید و ویژگی‌‎هایی که دارند، در مقایسه با انواع دیگر لامپ‌ها دارای قیمت بالاتری هستند.

لامپ های ال ای دی رشد گیاه 3 گانهکاربرد و مضرات استفاده از LED رشد گیاه

از لامپ رشد گیاه در بسیاری از مکان‌ها استفاده می‌شود. بیشترین استفاده از این لامپ‌ها در گلخانه‌ها است و دیده می‌شود که برای گل‌دهی بهتر گیاه به آن تابانده می‌شود. معمولا لامپ‌هایی که برای رشد گیاه در گلخانه‌ها استفاده می‌شوند، در اندازه‌های بزرگ‌تری نسبت به لامپ‌های خانگی هستند. نکته مهمی که وجود دارد این است که برخی از گیاهان صرفا در همان محیط آپارتمان و به دور از نور خورشید رشد می‌کنند. لازم نیست که برای این گیاهان از نور لامپ استفاده کنید.

با داشتن یکی از این لامپ‌های رشد گیاه می‌توانید در خانه خود انواع سبزیجات را بکارید. اغلب خانه‌های امروزه به این شکل است که باغچه یا تراس ندارند که بخواهید گل و گیاه خود را در این بخش‌های خانه قرار دهید.

نوری که به گیاه تابانده می‌شود همانند نور خورشید است که حاوی مقداری اشعه UV بوده که برای بدن انسان مضر است. بهترین کار این است که تا حد ممکن از قرارگرفتن در مجاورت این نورها جلوگیری کنید.

جهت سفارش و خرید انواع لامپ رشد گیاه می‌توانید به بایگانی‌های لامپ رشد گیاه مراجعه نمایید.

درنهایت

گیاهان نیاز به نور کافی برای رشد دارند که این نور علاوه‌بر خورشید می‌تواند توسط لامپ رشد گیاه تامین شود. در این مقاله سعی کردیم که به توضیح کافی در مورد این نوع لامپ‌ها و استفاده از آن بپردازیم. شما می‌توانید در زمان خرید لامپ رشد گیاه، از این مطالب استفاده کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

منابع: thespruce , gardeners

قطعات الکترونیکی الکتروهایپر

سوالات متداول

  • آیا ساخت لامپ رشد گیاه با لامپ های led معمولی امکان پذیر است؟

خیر، زیرا چیپ های استفاده شده در لامپ های رشد گیاه دارای انرژی uv یا همان فرابنفش هستند که لامپ های معمولی این ویژگی را ندارند.

  • آیا لامپ های رشد گیاه باعث سرطان می‌شوند؟

اشعه فرابنفش منتشر شده از این لامپ ها آنقدر زیاد نیستند که قرار گرفتن به مدت کم در مقابل آنها سبب سرطان شود، ولی بیش از اندازه در برابر نور آنها قرار گرفتن می‌تواند سبب مشکلات پوستی و چشمی شود.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *